Met zijn blitse wagen kwam hij afgereden, parkeerde zich en draaide duwde zijn venstertje naar beneden. “Hela, hela!” riep hij, “het is wel maai mei niet hè!” Vrolijk liep ik verder achter de grasmachine, zwaaide eens naar hem en riep lachend: “Het is maai mei slim!”
Ik weet dat hij hier komt lezen en niets zal begrepen hebben van mijn betoog dat probeerde boven het grasmaaier-geronk uit te komen. Daarom hier mijn uitleg.

Ik vind de actie ‘Maai mei niet’ super! Een eye-opener van formaat die ervoor zorgt dat iedereen hoort hoe we onze biodiversiteit kunnen helpen. Het is heel laagdrempelig en laat mensen die niet zo met natuur bezig zijn, ook eens kennismaken met het leven dat er komt als je het gras niet steeds millimetert.

Voor wie nog steeds twijfelt, ook na ‘maai mei niet’ kan je het gras terug onder bedwang krijgen. Grasmaaier op de hoogste stand zetten en eventueel zelfs enkel op de achterste wielen rijden. Daarna ga je er nog eens gewoon over en klaar is kees. Alles is terug netjes.
Maar ik was in de maand mei juist wél aan ’t maaien in het weitje rechtover ons. Dat zit zo:

Dat weitje werd onderhouden door iemand van de gemeente. Hij maaide het twee keer per jaar en liet het maaisel gewoon liggen. Grasmaaisel, da’s voedsel voor de bodem. Daardoor is het een zeer vette wei met veel brandnetel en sterk gras, zoals gestreepte witbol, geworden. Bloemen kregen er geen kans.

Wij mochten van de eigenaars tijdens de aanleg van onze zwemvijver, de grond die eruit kwam er tijdelijk op parkeren. En op 4 juni tijdens de Ecotuindag op 4 juni mogen we ons tentje van Velt erop zetten. In ruil daarvoor onderhoud ik het nu een beetje. Ik zou er heel graag een bloemenweide van maken. Ik kreeg er al wat boterbloemen, smeerwortel, knoopkruid, rolklaver, witte dovenetel, wilde kaardebol in maar er staat ook nog steeds zeer veel vet gras. En dat gras moet je juist temmen door te maaien in mei én het grasmaaisel af te voeren. Dan kan het geen zaad zetten en put het uit.
Ik maaide wel niet alles af. Daar waar meer bloemen dan gras stonden, reed ik rond. Een buurvrouw die passeerde, zei: “Je bent zo’n mooie perkjes aan ’t maken.” In augustus en oktober zal ik nog eens maaien en direct afvoeren. Dit beleid zal ik waarschijnlijk enkele jaren moeten aanhouden tot het vette gras wat uitgeput is. Dan kunnen zaden van bloemen die ongetwijfeld in de zadenbank van het weitje zitten, ontkiemen. Dan zal ik zoals in onze bloemenweide niet meer moeten maaien in mei. Wist je dat langs de A12 waar het gras al decennialang zo beheerd wordt, zeldzame orchideeën staan? Boeiend toch hè?

Misschien kun je het volgende lezen en toepassen?
https://nl.m.wikipedia.org/wiki/Ratelaar
In mijn grasstrook werkt het goed.
Natuurvriendelijke groet,
LikeLike
Heb jij zelf Ratelaar gezaaid Rob? Ik had het in een zadenmengsel maar het is niet opgekomen. Het zaad zou niet zo lang kiemkrachtig zijn. 😢
LikeLike
Hier is het inzaaien met ratelaar wel gelukt. Ook dit jaar komt het uit zichzelf weer terug.
Natuurvriendelijke groet,
LikeLike
Wijs!
Lie(f)s.
LikeLike
Hehe
LikeLike
Goe bezig !
LikeLike
Dankjewel Dirk!
LikeLike
‘Maai mei slim of niet’, mooi, heel mooi.
Zelf kan ik bij gebrek aan gras in de tuin helaas niet deelnemen aan deze nieuwe werkwijze. Hoewel …, misschien moet ik wel zeggen dat ik er gelukkig niet aan mee kan doen, want maaien is nooit mijn hobby geweest.
LikeLike
Goh als ik moet kiezen tussen poetsen of maaien, ga ik liever maaien Jan. 😉
LikeGeliked door 1 persoon
Het zal u verheugen dat ik nog geen enkele keer het gras heb afgereden deze meimaand. Anderzijds heeft mijn vrouw het wél gedaan, omdat het mij niet meer lukt.
LikeLike
Sloeber! 😉
LikeLike
Jouw vrouw is een schat!
Vriendelijke groet,
LikeGeliked door 1 persoon
Dat is ze absoluut !
LikeLike
Heel tof ….als ik kan helpen….laat maar weten 🫣😉
LikeLike
Ok! Ik bel je morgen om de kiekens effe te komen vasthouden. 🤪😘
LikeLike
Ik vind het prachtig. Laat het gras maar groeien!
LikeLike
Doen we Bea!🥰
LikeGeliked door 1 persoon
Het gebruik van het bijvoeglijke naamwoord ‘vet’ had ik nog nooit gelezen samen met het zelfstandig naamwoord ‘gras’. Voor alles is een eerste keer.
LikeLike
Haha Koen!
LikeLike
Laten we hopen dat je dat stukje mag blijven onderhouden
LikeLike
Ja echt, dat hoop ik ook!
LikeLike
Dat heb je nu eens prima uitgelegd, zie! Wij passen datzelfde maaibeleid al een tiental jaar toe in ons voortuintje van een zakdoek groot en al diverse -soms eerder zeldzame- planten en dieren vonden er al hun weg.
Ratelaar is een kieskeurig plantje naar bodem en standplaats toe. We boekten er zelf ook nog geen succes mee.
LikeLike
Wow! Dat moet een prachtig voortuintje zijn!
LikeLike